Volusia County MS Championship Boys 2 Mile
Team Overall Results Place Name Average Time Score 1 New Smyrna Beach MS 00:12:53.88 51 2 Ivy Hawn CS 00:13:01.22 55 3 Creekside MS 00:13:21.48 78 4 River Springs MS 00:13:23.44 102 5 Silver Sands MS 00:13:32.81 111 6 Ormond Beach MS 00:13:48.35 132 7 Southwestern MS 00:14:07.60 187 8 Hinson MS 00:14:10.48 192 9 Deltona MS 00:15:29.77 292 10 Deland MS 00:15:06.96 296 11 Heritage MS 00:15:29.20 302 12 Holly Hill MS 00:17:08.56 357 13 Galaxy MS 00:18:01.19 389 non-Scoring Teams Name Average Time Finishers
Agee Race Timing, LLC
Printed: 10/23/2019 6:53:48 PM
Page: 1 of 6
Volusia County MS Championship Boys 2 Mile
Team Results Place Team Name Average Time # of Finishers Team Score
1
New Smyrna Beach MS
00:12:53.88
7
51
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 1 1959 Jake Larson 00:12:04.07 1 2 4 1963 Jared Williams 00:12:25.16 4 3 13 1958 Luis Hernandez 00:13:14.38 13 4 16 1962 Ethan Sulzbach 00:13:22.43 16 5 17 1957 Chase Bissell 00:13:23.38 17 6 43 1960 Andrew McLane 00:14:18.43 (43) 7 47 1961 William Spicer 00:14:26.86 (47)
2
Ivy Hawn CS
00:13:01.22
7
55
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 3 1950 Noah Ennabili 00:12:17.01 3 2 6 1953 Jeshua Roldan 00:12:45.37 6 3 10 1952 Jevanni Pomales 00:13:09.27 10 4 15 1956 Ethan Zagers 00:13:22.28 15 5 21 1955 Diego Vega 00:13:32.19 21 6 31 1954 Zach Sampson 00:13:59.38 (31) 7 37 1951 Roman Ferriero 00:14:07.72 (37)
3
Creekside MS
00:13:21.48
7
78
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 8 1903 Ethan Littlemore 00:13:01.56 8 2 11 1907 Logan Walden 00:13:11.27 11 3 12 1905 Aiden Lanier 00:13:12.23 12 4 14 1904 Charles Cousins 00:13:20.21 14 5 33 1906 Cameron Truax 00:14:02.12 33 6 39 1902 Paul Bridegam 00:14:13.20 (39) 7 45 1901 Kristian Zimmerman 00:14:22.41 (45)
4
River Springs MS
00:13:23.44
7
102
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 2 1975 Corey Johnson 00:12:09.78 2 2 7 1976 James Langley 00:12:55.25 7 3 27 1971 Robert Ayende 00:13:50.64 27 4 28 1973 Mason Brown 00:13:50.95 28 5 38 1972 Justin Brown 00:14:10.58 38 6 60 1977 Omar Soto 00:15:14.95 (60) 7 68 1974 Gavin Gilmer 00:15:32.54 (68)
5
Silver Sands MS
00:13:32.81
7
111
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 9 1979 Devin Crown 00:13:01.75 9 2 18 1984 Ty Wickham 00:13:23.73 18 3 19 1982 Dylan Remsburg 00:13:24.13 19 4 23 1980 Aiden Ferullo 00:13:38.86 23 5 42 1978 Gannon Bundza 00:14:15.60 42 6 52 1981 Ray Knight 00:14:38.60 (52) 7 62 1983 Eli Remsburg 00:15:22.24 (62)
6
Ormond Beach MS
00:13:48.35
7
132
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 20 1966 Cade Gallman 00:13:29.96 20 2 24 1970 Blake Tugwell 00:13:43.76 24
Agee Race Timing, LLC
Printed: 10/23/2019 6:53:48 PM
Page: 2 of 6
Volusia County MS Championship Boys 2 Mile
3 26 1967 Pierce Hoobler 00:13:47.28 26 4 30 1969 Max Spada 00:13:59.16 30 5 32 1965 Cole Brown 00:14:01.58 32 6 34 1964 Noah Bloomdahl 00:14:02.74 (34) 7 41 1968 James Monahan 00:14:15.15 (41)
7
Southwestern MS
00:14:07.60
7
187
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 22 1988 Sajid Chowdhury 00:13:34.81 22 2 25 1990 Broderick Gordon 00:13:46.84 25 3 44 1991 Steven Saucedo 00:14:19.81 44 4 46 1986 Benjamin Bergstresser 00:14:26.14 46 5 50 1987 Ayden Burns 00:14:30.41 50 6 53 1985 Ethan Arreseigor 00:14:44.74 (53) 7 72 1989 Darious Gardner 00:15:59.74 (72)
8
Hinson MS
00:14:10.48
7
192
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 5 1942 Seth Rose 00:12:45.14 5 2 35 1939 Caden Keller 00:14:06.64 35 3 40 1940 Tyler Miller 00:14:14.28 40 4 51 1941 Craig Robbins 00:14:31.14 51 5 61 1936 Trevor Badger 00:15:15.21 61 6 64 1937 Andrew Bixby 00:15:26.89 (64) 7 66 1938 Michael Bockman 00:15:29.74 (66)
9
Deltona MS
00:15:29.77
7
292
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 29 1919 MANUEL SUAREZ 00:13:56.15 29 2 54 1915 ETHAN CONBOY 00:14:47.67 54 3 57 1920 CHADAIDEN WALKER 00:15:01.85 57 4 75 1921 JEREMIAH WALTERS 00:16:39.38 75 5 77 1918 BRAYDEN SIDELINGER 00:17:03.80 77 6 80 1917 JOSHUA RAMIE 00:17:28.28 (80) 7 87 1916 AL PENA 00:20:19.59 (87)
10
Deland MS
00:15:06.96
7
296
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 49 1911 Austin Reigel 00:14:30.06 49 2 56 1909 Matt Lockrem 00:14:54.19 56 3 59 1913 Frankie Stalzer 00:15:08.85 59 4 63 1914 Ryan Zagers 00:15:24.08 63 5 69 1908 Andrew Cameron 00:15:37.63 69 6 70 1910 Ciaran Pickren 00:15:46.38 (70) 7 79 1912 Noah Roberts 00:17:22.84 (79)
11
Heritage MS
00:15:29.20
7
302
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 36 1934 Luke Wilder 00:14:06.84 36 2 48 1935 Rolan Yagual 00:14:28.19 48 3 71 1930 Mauro Peguero 00:15:59.40 71 4 73 1931 Michael Pulaski 00:16:21.11 73 5 74 1933 Marcos Soto 00:16:30.48 74 6 76 1932 Tyler Pulaski 00:16:43.07 (76) 7 78 1929 Jonah Lopez 00:17:06.07 (78)
12
Holly Hill MS
00:17:08.56
6
357
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
Agee Race Timing, LLC
Printed: 10/23/2019 6:53:48 PM
Page: 3 of 6
Volusia County MS Championship Boys 2 Mile
1 55 1949 Andres Rodriguez 00:14:47.86 55 2 65 1944 Aiden Clifton 00:15:27.52 65 3 67 1945 Demetrice Durry 00:15:32.33 67 4 84 1943 Aidan Albright 00:19:39.03 84 5 86 1947 Travis Hanna 00:20:16.07 86 6 88 1948 Lorenzo Oglesby 00:20:21.49 (88)
13
Galaxy MS
00:18:01.19
5
389
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 58 1927 TYLER LOCKE 00:15:08.15 58 2 81 1924 ZION FORREST 00:17:54.40 81 3 82 1928 KOEN THOMAS 00:17:55.67 82 4 83 1925 MATTHEW KEMM 00:19:10.45 83 5 85 1922 EMANUEL CLARK II 00:19:57.29 85
Agee Race Timing, LLC
Printed: 10/23/2019 6:53:48 PM
Page: 4 of 6
Volusia County MS Championship Boys 2 Mile
Individual Overall Results Overall Score Bib# Name Class Chip Time Team 1 1 1959 Jake Larson 8th 00:12:04.07 New Smyrna Beach MS 2 2 1975 Corey Johnson 8th 00:12:09.78 River Springs MS 3 3 1950 Noah Ennabili 8th 00:12:17.01 Ivy Hawn CS 4 4 1963 Jared Williams 8th 00:12:25.16 New Smyrna Beach MS 5 5 1942 Seth Rose K 00:12:45.14 Hinson MS 6 6 1953 Jeshua Roldan 8th 00:12:45.37 Ivy Hawn CS 7 7 1976 James Langley 8th 00:12:55.25 River Springs MS 8 8 1903 Ethan Littlemore K 00:13:01.56 Creekside MS 9 9 1979 Devin Crown 7th 00:13:01.75 Silver Sands MS 10 10 1952 Jevanni Pomales 8th 00:13:09.27 Ivy Hawn CS 11 11 1907 Logan Walden K 00:13:11.27 Creekside MS 12 12 1905 Aiden Lanier K 00:13:12.23 Creekside MS 13 13 1958 Luis Hernandez 8th 00:13:14.38 New Smyrna Beach MS 14 14 1904 Charles Cousins K 00:13:20.21 Creekside MS 15 15 1956 Ethan Zagers 6th 00:13:22.28 Ivy Hawn CS 16 16 1962 Ethan Sulzbach 8th 00:13:22.43 New Smyrna Beach MS 17 17 1957 Chase Bissell 7th 00:13:23.38 New Smyrna Beach MS 18 18 1984 Ty Wickham 7th 00:13:23.73 Silver Sands MS 19 19 1982 Dylan Remsburg 8th 00:13:24.13 Silver Sands MS 20 20 1966 Cade Gallman 8th 00:13:29.96 Ormond Beach MS 21 21 1955 Diego Vega 8th 00:13:32.19 Ivy Hawn CS 22 22 1988 Sajid Chowdhury 7th 00:13:34.81 Southwestern MS 23 23 1980 Aiden Ferullo 7th 00:13:38.86 Silver Sands MS 24 24 1970 Blake Tugwell 8th 00:13:43.76 Ormond Beach MS 25 25 1990 Broderick Gordon 7th 00:13:46.84 Southwestern MS 26 26 1967 Pierce Hoobler 7th 00:13:47.28 Ormond Beach MS 27 27 1971 Robert Ayende 8th 00:13:50.64 River Springs MS 28 28 1973 Mason Brown 8th 00:13:50.95 River Springs MS 29 29 1919 MANUEL SUAREZ 7th 00:13:56.15 Deltona MS 30 30 1969 Max Spada 6th 00:13:59.16 Ormond Beach MS 31 (31) 1954 Zach Sampson 7th 00:13:59.38 Ivy Hawn CS 32 32 1965 Cole Brown 8th 00:14:01.58 Ormond Beach MS 33 33 1906 Cameron Truax K 00:14:02.12 Creekside MS 34 (34) 1964 Noah Bloomdahl 8th 00:14:02.74 Ormond Beach MS 35 35 1939 Caden Keller K 00:14:06.64 Hinson MS 36 36 1934 Luke Wilder 7th 00:14:06.84 Heritage MS 37 (37) 1951 Roman Ferriero 8th 00:14:07.72 Ivy Hawn CS 38 38 1972 Justin Brown 8th 00:14:10.58 River Springs MS 39 (39) 1902 Paul Bridegam K 00:14:13.20 Creekside MS 40 40 1940 Tyler Miller K 00:14:14.28 Hinson MS 41 (41) 1968 James Monahan 6th 00:14:15.15 Ormond Beach MS 42 42 1978 Gannon Bundza 7th 00:14:15.60 Silver Sands MS 43 (43) 1960 Andrew McLane 8th 00:14:18.43 New Smyrna Beach MS 44 44 1991 Steven Saucedo 7th 00:14:19.81 Southwestern MS 45 (45) 1901 Kristian Zimmerman K 00:14:22.41 Creekside MS 46 46 1986 Benjamin Bergstresser 7th 00:14:26.14 Southwestern MS 47 (47) 1961 William Spicer 8th 00:14:26.86 New Smyrna Beach MS 48 48 1935 Rolan Yagual 8th 00:14:28.19 Heritage MS 49 49 1911 Austin Reigel 7th 00:14:30.06 Deland MS 50 50 1987 Ayden Burns 8th 00:14:30.41 Southwestern MS 51 51 1941 Craig Robbins K 00:14:31.14 Hinson MS
Agee Race Timing, LLC
Printed: 10/23/2019 6:53:48 PM
Page: 5 of 6
Volusia County MS Championship Boys 2 Mile
52 (52) 1981 Ray Knight 7th 00:14:38.60 Silver Sands MS 53 (53) 1985 Ethan Arreseigor 8th 00:14:44.74 Southwestern MS 54 54 1915 ETHAN CONBOY 6th 00:14:47.67 Deltona MS 55 55 1949 Andres Rodriguez 7th 00:14:47.86 Holly Hill MS 56 56 1909 Matt Lockrem 7th 00:14:54.19 Deland MS 57 57 1920 CHADAIDEN WALKER 7th 00:15:01.85 Deltona MS 58 58 1927 TYLER LOCKE 8th 00:15:08.15 Galaxy MS 59 59 1913 Frankie Stalzer 6th 00:15:08.85 Deland MS 60 (60) 1977 Omar Soto 8th 00:15:14.95 River Springs MS 61 61 1936 Trevor Badger K 00:15:15.21 Hinson MS 62 (62) 1983 Eli Remsburg 6th 00:15:22.24 Silver Sands MS 63 63 1914 Ryan Zagers 8th 00:15:24.08 Deland MS 64 (64) 1937 Andrew Bixby K 00:15:26.89 Hinson MS 65 65 1944 Aiden Clifton 7th 00:15:27.52 Holly Hill MS 66 (66) 1938 Michael Bockman K 00:15:29.74 Hinson MS 67 67 1945 Demetrice Durry 7th 00:15:32.33 Holly Hill MS 68 (68) 1974 Gavin Gilmer 7th 00:15:32.54 River Springs MS 69 69 1908 Andrew Cameron 8th 00:15:37.63 Deland MS 70 (70) 1910 Ciaran Pickren 7th 00:15:46.38 Deland MS 71 71 1930 Mauro Peguero 8th 00:15:59.40 Heritage MS 72 (72) 1989 Darious Gardner 6th 00:15:59.74 Southwestern MS 73 73 1931 Michael Pulaski 8th 00:16:21.11 Heritage MS 74 74 1933 Marcos Soto 8th 00:16:30.48 Heritage MS 75 75 1921 JEREMIAH WALTERS 7th 00:16:39.38 Deltona MS 76 (76) 1932 Tyler Pulaski 7th 00:16:43.07 Heritage MS 77 77 1918 BRAYDEN SIDELINGER 6th 00:17:03.80 Deltona MS 78 (78) 1929 Jonah Lopez 8th 00:17:06.07 Heritage MS 79 (79) 1912 Noah Roberts 7th 00:17:22.84 Deland MS 80 (80) 1917 JOSHUA RAMIE 8th 00:17:28.28 Deltona MS 81 81 1924 ZION FORREST 7th 00:17:54.40 Galaxy MS 82 82 1928 KOEN THOMAS 8th 00:17:55.67 Galaxy MS 83 83 1925 MATTHEW KEMM 8th 00:19:10.45 Galaxy MS 84 84 1943 Aidan Albright 8th 00:19:39.03 Holly Hill MS 85 85 1922 EMANUEL CLARK II 6th 00:19:57.29 Galaxy MS 86 86 1947 Travis Hanna 6th 00:20:16.07 Holly Hill MS 87 (87) 1916 AL PENA 6th 00:20:19.59 Deltona MS 88 (88) 1948 Lorenzo Oglesby 7th 00:20:21.49 Holly Hill MS
Agee Race Timing, LLC
Printed: 10/23/2019 6:53:48 PM
Page: 6 of 6