VOLUSIA COUNTY XC CHAMPIONSHIPS - BOYS 2 MILE
Team Overall Results Place Name Average Time Score 1 Southwestern Middle School 00:13:34.49 66 2 Creekside Middle School 00:13:22.92 82 3 Ivy Hawn Charter School of the A 00:13:34.38 83 4 Hinson Middle School 00:13:57.10 88 5 Ormond Beach Middle School 00:13:51.87 88 6 Burns Charter School 00:14:07.50 104 7 DeLand Middle School 00:15:24.71 204 8 Galaxy Middle School 00:16:28.83 244 9 Heritage Middle School 00:17:35.06 247 10 River Springs Middle School 00:17:12.88 266 11 New Smyrna Beach Middle School 00:20:56.72 327 non-Scoring Teams Name Average Time Finishers Deltona Middle School 00:18:20.39 2 Silver Sands Middle School 00:14:44.67 2 Holly Hill School 00:19:17.58 1
www.J7SPORTS.net
Printed: 10/24/2022 1:15:41 PM
Page: 1 of 6
VOLUSIA COUNTY XC CHAMPIONSHIPS - BOYS 2 MILE
Team Results Place Team Name Average Time # of Finishers Team Score
1
Southwestern Middle School
00:13:34.49
11
66
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 5 156 Solomon Lorenzo 00:12:43.77 4 2 10 155 James Johnson 00:13:21.60 9 3 13 157 Will Murray 00:13:33.15 12 4 18 151 Chad Carwile 00:13:56.77 17 5 25 159 Evan Paulino 00:14:17.15 24 6 38 149 Logan Blades 00:15:01.49 (36) 7 61 152 Gabriel Edgcomb 00:16:12.91 (54)
2
Creekside Middle School
00:13:22.92
16
82
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 2 30 Thomas Ragot 00:11:52.71 2 2 3 23 Landon Gould 00:12:05.70 3 3 9 28 Noah Martinez Carver 00:13:03.60 8 4 36 20 Ryder Anderson 00:14:54.66 34 5 37 31 Aiden Rimpel 00:14:57.95 35 6 60 25 Hobie Guevara 00:16:10.31 (53) 7 64 29 Collin Moore 00:16:24.17 (56)
3
Ivy Hawn Charter School of the A
00:13:34.38
15
83
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 1 104 Connor York 00:11:46.33 1 2 8 100 Cole Miller 00:13:02.92 7 3 11 89 Marco Acuna 00:13:24.07 10 4 30 98 Darrien Issac 00:14:36.01 28 5 39 96 Dawson Gramling 00:15:02.58 37 6 41 99 Mateo Issac 00:15:07.84 (38) 7 43 103 Malik Tourkzi 00:15:18.73 (40)
4
Hinson Middle School
00:13:57.10
10
88
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 14 77 Alexander Benitez 00:13:38.34 13 2 17 82 Brayden Dowd 00:13:55.76 16 3 19 81 Thomas Davis 00:13:59.09 18 4 20 85 Jack Slater 00:14:00.49 19 5 23 80 Joseph Davis 00:14:11.83 22 6 24 76 Cristian Antonetti 00:14:12.21 (23) 7 54 84 Thaddeus Rodziewicz 00:16:02.61 (49)
5
Ormond Beach Middle School
00:13:51.87
14
88
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 6 123 Liam Harman 00:12:56.90 5 2 7 127 Palmer Korey 00:12:57.50 6 3 22 128 Michael Myers 00:14:11.48 21 4 29 125 Barrett Jones 00:14:33.91 27 5 31 118 William Dayton 00:14:39.58 29 6 34 131 Cole McKinnon 00:14:49.53 (32) 7 51 117 Collier Curtis 00:15:53.39 (46)
6
Burns Charter School
00:14:07.50
13
104
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 12 17 Nicholas Underwood 00:13:28.61 11 2 15 1 Richard Berger 00:13:40.85 14
www.J7SPORTS.net
Printed: 10/24/2022 1:15:41 PM
Page: 2 of 6
VOLUSIA COUNTY XC CHAMPIONSHIPS - BOYS 2 MILE
3 21 12 Micah Mehalko 00:14:09.27 20 4 28 5 Tyler Hambsch 00:14:26.53 26 5 35 8 Shae Joniec 00:14:52.24 33 6 49 13 Luke Sirekis 00:15:45.00 (45) 7 56 3 Troy Gingrich 00:16:04.57 (51)
7
DeLand Middle School
00:15:24.71
14
204
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 16 47 Roch Sias 00:13:55.44 15 2 42 36 Jordan Ayers 00:15:08.75 39 3 46 48 Michael Tramuta 00:15:27.63 43 4 59 37 Liam Commissiong 00:16:08.28 52 5 63 41 Kijani Hines 00:16:23.46 55 6 72 38 Preston Gill 00:16:52.44 (57) 7 80 39 Alex Greer 00:17:37.56 (59)
8
Galaxy Middle School
00:16:28.83
11
244
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 26 59 Kaden Garcia 00:14:17.97 25 2 53 57 Aaron Brantley 00:15:58.79 48 3 55 65 Authur Lizarazo 00:16:03.22 50 4 79 56 Jerimyah Amaro 00:17:28.38 58 5 94 69 Jabdiel Sanchez 00:18:35.79 63 6 95 62 Collier Jake 00:18:45.33 (64) 7 101 70 Yaniel Serrano - Berg 00:19:21.59 (65)
9
Heritage Middle School
00:17:35.06
6
247
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 32 279 Daniel Morales 00:14:39.82 30 2 33 74 Jaden Simmonds 00:14:40.41 31 3 52 71 Ethan Cooper 00:15:54.20 47 4 110 73 Ryder Kemp 00:20:17.70 67 5 122 75 Randy Simmons 00:22:23.17 72 6 124 72 Dyami Garcia 00:23:17.66 (73)
10
River Springs Middle School
00:17:12.88
12
266
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 44 142 Israel Mullins 00:15:22.13 41 2 45 147 Gavin Wilson-M 00:15:23.44 42 3 89 143 Bradan Murphy 00:18:09.88 60 4 92 140 Kaden Janania 00:18:33.30 61 5 93 139 Gavin Halloway 00:18:35.66 62 6 109 145 Liam Stiles 00:20:07.21 (66) 7 116 137 Trenton Edwards 00:20:56.89 (69)
11
New Smyrna Beach Middle School
00:20:56.72
5
327
Team Position
Overall Position
Bib#
Name
Chip Time
Score
1 48 106 Tucker Lloyd 00:15:43.82 44 2 115 105 Levi Collins 00:20:56.65 68 3 118 108 Jaris Page 00:21:49.52 70 4 120 110 Landen Snyder 00:22:19.16 71 5 126 112 Corbin Warrington 00:23:54.44 74
www.J7SPORTS.net
Printed: 10/24/2022 1:15:41 PM
Page: 3 of 6
VOLUSIA COUNTY XC CHAMPIONSHIPS - BOYS 2 MILE
Individual Overall Results Overall Score Bib# Name Class Chip Time Team 1 1 104 Connor York 8th 00:11:46.33 Ivy Hawn Charter School of the A 2 2 30 Thomas Ragot 8th 00:11:52.71 Creekside Middle School 3 3 23 Landon Gould 7th 00:12:05.70 Creekside Middle School 4 0 54 Connor Rivera 6th 00:12:32.47 Deltona Middle School 5 4 156 Solomon Lorenzo 8th 00:12:43.77 Southwestern Middle School 6 5 123 Liam Harman 7th 00:12:56.90 Ormond Beach Middle School 7 6 127 Palmer Korey 8th 00:12:57.50 Ormond Beach Middle School 8 7 100 Cole Miller 8th 00:13:02.92 Ivy Hawn Charter School of the A 9 8 28 Noah Martinez Carver 7th 00:13:03.60 Creekside Middle School 10 9 155 James Johnson 8th 00:13:21.60 Southwestern Middle School 11 10 89 Marco Acuna 7th 00:13:24.07 Ivy Hawn Charter School of the A 12 11 17 Nicholas Underwood 8th 00:13:28.61 Burns Charter School 13 12 157 Will Murray 7th 00:13:33.15 Southwestern Middle School 14 13 77 Alexander Benitez 8th 00:13:38.34 Hinson Middle School 15 14 1 Richard Berger SO 00:13:40.85 Burns Charter School 16 15 47 Roch Sias 6th 00:13:55.44 DeLand Middle School 17 16 82 Brayden Dowd 6th 00:13:55.76 Hinson Middle School 18 17 151 Chad Carwile 8th 00:13:56.77 Southwestern Middle School 19 18 81 Thomas Davis 8th 00:13:59.09 Hinson Middle School 20 19 85 Jack Slater 8th 00:14:00.49 Hinson Middle School 21 20 12 Micah Mehalko 8th 00:14:09.27 Burns Charter School 22 21 128 Michael Myers K 00:14:11.48 Ormond Beach Middle School 23 22 80 Joseph Davis 8th 00:14:11.83 Hinson Middle School 24 (23) 76 Cristian Antonetti 8th 00:14:12.21 Hinson Middle School 25 24 159 Evan Paulino 7th 00:14:17.15 Southwestern Middle School 26 25 59 Kaden Garcia 8th 00:14:17.97 Galaxy Middle School 27 0 165 Ayden Bray 7th 00:14:22.22 Silver Sands Middle School 28 26 5 Tyler Hambsch FR 00:14:26.53 Burns Charter School 29 27 125 Barrett Jones 7th 00:14:33.91 Ormond Beach Middle School 30 28 98 Darrien Issac 8th 00:14:36.01 Ivy Hawn Charter School of the A 31 29 118 William Dayton 7th 00:14:39.58 Ormond Beach Middle School 32 30 279 Daniel Morales 6th 00:14:39.82 Heritage Middle School 33 31 74 Jaden Simmonds 7th 00:14:40.41 Heritage Middle School 34 (32) 131 Cole McKinnon 7th 00:14:49.53 Ormond Beach Middle School 35 33 8 Shae Joniec 8th 00:14:52.24 Burns Charter School 36 34 20 Ryder Anderson 6th 00:14:54.66 Creekside Middle School 37 35 31 Aiden Rimpel 7th 00:14:57.95 Creekside Middle School 38 (36) 149 Logan Blades 7th 00:15:01.49 Southwestern Middle School 39 37 96 Dawson Gramling 8th 00:15:02.58 Ivy Hawn Charter School of the A 40 0 164 Kyle Antonelli 7th 00:15:07.13 Silver Sands Middle School 41 (38) 99 Mateo Issac 7th 00:15:07.84 Ivy Hawn Charter School of the A 42 39 36 Jordan Ayers 6th 00:15:08.75 DeLand Middle School 43 (40) 103 Malik Tourkzi 8th 00:15:18.73 Ivy Hawn Charter School of the A 44 41 142 Israel Mullins SR 00:15:22.13 River Springs Middle School 45 42 147 Gavin Wilson-M SR 00:15:23.44 River Springs Middle School 46 43 48 Michael Tramuta 7th 00:15:27.63 DeLand Middle School 47 0 102 Waylon Smith 6th 00:15:28.35 Ivy Hawn Charter School of the A 48 44 106 Tucker Lloyd 6th 00:15:43.82 New Smyrna Beach Middle School 49 (45) 13 Luke Sirekis SO 00:15:45.00 Burns Charter School 50 0 101 Owen Smith 8th 00:15:52.11 Ivy Hawn Charter School of the A 51 (46) 117 Collier Curtis 7th 00:15:53.39 Ormond Beach Middle School
www.J7SPORTS.net
Printed: 10/24/2022 1:15:41 PM
Page: 4 of 6
VOLUSIA COUNTY XC CHAMPIONSHIPS - BOYS 2 MILE
52 47 71 Ethan Cooper 7th 00:15:54.20 Heritage Middle School 53 48 57 Aaron Brantley 7th 00:15:58.79 Galaxy Middle School 54 (49) 84 Thaddeus Rodziewicz 8th 00:16:02.61 Hinson Middle School 55 50 65 Authur Lizarazo 8th 00:16:03.22 Galaxy Middle School 56 (51) 3 Troy Gingrich 7th 00:16:04.57 Burns Charter School 57 0 134 Christian Bowden K 00:16:04.82 Ormond Beach Middle School 58 0 79 Gunner Burch 7th 00:16:06.84 Hinson Middle School 59 52 37 Liam Commissiong 8th 00:16:08.28 DeLand Middle School 60 (53) 25 Hobie Guevara 7th 00:16:10.31 Creekside Middle School 61 (54) 152 Gabriel Edgcomb 7th 00:16:12.91 Southwestern Middle School 62 0 91 Dominic Amato 6th 00:16:20.51 Ivy Hawn Charter School of the A 63 55 41 Kijani Hines 7th 00:16:23.46 DeLand Middle School 64 (56) 29 Collin Moore 7th 00:16:24.17 Creekside Middle School 65 0 24 Nathan Grant 7th 00:16:29.01 Creekside Middle School 66 0 97 Adrian Issac 7th 00:16:31.27 Ivy Hawn Charter School of the A 67 0 83 Kael Pearson 6th 00:16:31.40 Hinson Middle School 68 0 26 Andrew Harrell 7th 00:16:34.64 Creekside Middle School 69 0 90 Anthony Amato 7th 00:16:36.32 Ivy Hawn Charter School of the A 70 0 22 Justin Dufek 7th 00:16:40.69 Creekside Middle School 71 0 11 Asher Krizmanich 7th 00:16:49.69 Burns Charter School 72 (57) 38 Preston Gill 7th 00:16:52.44 DeLand Middle School 73 0 120 Darrin Fazio 7th 00:17:01.11 Ormond Beach Middle School 74 0 33 Aiden Sharbono 6th 00:17:04.05 Creekside Middle School 75 0 129 Travis LaRoche 7th 00:17:06.57 Ormond Beach Middle School 76 0 95 Mason Dalusio 6th 00:17:10.25 Ivy Hawn Charter School of the A 77 0 92 Rocco Bacomo 6th 00:17:11.84 Ivy Hawn Charter School of the A 78 0 114 Dominic Amendolia 7th 00:17:28.13 Ormond Beach Middle School 79 58 56 Jerimyah Amaro 7th 00:17:28.38 Galaxy Middle School 80 (59) 39 Alex Greer 8th 00:17:37.56 DeLand Middle School 81 0 44 Jameson Marsh 7th 00:17:38.65 DeLand Middle School 82 0 21 Wesley Berry 7th 00:17:39.08 Creekside Middle School 83 0 50 Lucas Ward 7th 00:17:39.99 DeLand Middle School 84 0 130 Michael McDonough 7th 00:17:46.78 Ormond Beach Middle School 85 0 46 Connor Rouleau 7th 00:17:48.19 DeLand Middle School 86 0 49 Austin Wanitshka 8th 00:17:48.33 DeLand Middle School 87 0 161 Brayden Volkman 6th 00:17:49.36 Southwestern Middle School 88 0 45 Luke Nicholson 7th 00:18:03.82 DeLand Middle School 89 60 143 Bradan Murphy SR 00:18:09.88 River Springs Middle School 90 0 9 Kristian Kallio 6th 00:18:25.24 Burns Charter School 91 0 94 Mason Bright 6th 00:18:27.69 Ivy Hawn Charter School of the A 92 61 140 Kaden Janania 6th 00:18:33.30 River Springs Middle School 93 62 139 Gavin Halloway SR 00:18:35.66 River Springs Middle School 94 63 69 Jabdiel Sanchez 6th 00:18:35.79 Galaxy Middle School 95 (64) 62 Collier Jake 6th 00:18:45.33 Galaxy Middle School 96 0 35 Dylan Stinelli 6th 00:19:07.87 Creekside Middle School 97 0 32 Cooper Ring 7th 00:19:14.42 Creekside Middle School 98 0 88 Christian Smith 8th 00:19:17.58 Holly Hill School 99 0 19 Quinton Anderson 6th 00:19:19.71 Creekside Middle School 100 0 16 Jean Torres 8th 00:19:20.34 Burns Charter School 101 (65) 70 Yaniel Serrano - Berg 7th 00:19:21.59 Galaxy Middle School 102 0 42 Maverick Jackson 6th 00:19:22.00 DeLand Middle School 103 0 60 Beauen Hatch 6th 00:19:24.04 Galaxy Middle School 104 0 27 Isaac Kling 6th 00:19:27.17 Creekside Middle School 105 0 4 Connor Graham 8th 00:19:32.22 Burns Charter School
www.J7SPORTS.net
Printed: 10/24/2022 1:15:41 PM
Page: 5 of 6
VOLUSIA COUNTY XC CHAMPIONSHIPS - BOYS 2 MILE
106 0 14 Bently Sulle 6th 00:19:32.79 Burns Charter School 107 0 61 Jerry Hess 8th 00:19:43.23 Galaxy Middle School 108 0 78 Lucas Birkigt 7th 00:19:57.27 Hinson Middle School 109 (66) 145 Liam Stiles 6th 00:20:07.21 River Springs Middle School 110 67 73 Ryder Kemp 8th 00:20:17.70 Heritage Middle School 111 0 10 Luka Krajnyk 6th 00:20:20.44 Burns Charter School 112 0 154 Julian Ithier-Brana 6th 00:20:29.92 Southwestern Middle School 113 0 126 Finn Kimble 7th 00:20:40.88 Ormond Beach Middle School 114 0 150 Braden Brewer 8th 00:20:41.56 Southwestern Middle School 115 68 105 Levi Collins 6th 00:20:56.65 New Smyrna Beach Middle School 116 (69) 137 Trenton Edwards 6th 00:20:56.89 River Springs Middle School 117 0 146 Owen Willow 6th 00:21:01.50 River Springs Middle School 118 70 108 Jaris Page 8th 00:21:49.52 New Smyrna Beach Middle School 119 0 132 Hunter Powers 6th 00:22:11.85 Ormond Beach Middle School 120 71 110 Landen Snyder 7th 00:22:19.16 New Smyrna Beach Middle School 121 0 136 Caleb Chapel SR 00:22:22.83 River Springs Middle School 122 72 75 Randy Simmons 6th 00:22:23.17 Heritage Middle School 123 0 135 Eliah Ashcraft JR 00:22:35.71 River Springs Middle School 124 (73) 72 Dyami Garcia 8th 00:23:17.66 Heritage Middle School 125 0 68 Benjamin Rindfleisch 7th 00:23:41.58 Galaxy Middle School 126 74 112 Corbin Warrington FR 00:23:54.44 New Smyrna Beach Middle School 127 0 51 Davis Calderon 8th 00:24:08.31 Deltona Middle School 128 0 160 Quinn Rust 6th 00:24:23.34 Southwestern Middle School 129 0 40 Kairu Hines 7th 00:24:49.75 DeLand Middle School 130 0 64 Jason Lara 8th 00:25:23.09 Galaxy Middle School 131 0 141 Xavier Lopez SO 00:25:41.43 River Springs Middle School 132 0 138 Jesse Gato 6th 00:27:59.19 River Springs Middle School
www.J7SPORTS.net
Printed: 10/24/2022 1:15:41 PM
Page: 6 of 6