Muddy Brute Open Division

Overall Finish List

October 03, 2015


Results By www.J7Sports.net, [email protected]


Place

Name

City

Bib No

Age

Age Group

Time

1

Joshua Andrews

Winter Haven FLORIDA

6

27

1 Op

55:15.0

2

Michael Jacob

Wintergarden FLORIDA

16

41

2 Op

56:57.0

3

Michael O'Donnell

Gainesville FL

25

39

3 Op

1:00:04.0

4

Juan Tommas Torres Veleizan

 

126

17

1 M 0-17

1:01:01.0

5

Yandi Eirea

Hiealeah FL

125

30

1 M 30-34

1:01:08.0

6

David Smith

 

119

32

2 M 30-34

1:01:15.0

7

Baris Canyas

Orlando FL

11

35

1 M 35-39

1:02:07.0

8

Josh Torrenga

Orlando FL

38

58

1 M 55-59

1:02:49.0

9

Harold Simpson

 

196

51

1 M 50-54

1:05:15.0

10

Matthew Finney

 

179

23

1 M 18-24

1:06:38.0

11

Robert Sirmons

 

33

50

2 M 50-54

1:07:30.0

12

Roger Smith

Oviedo FLORIDA

35

55

2 M 55-59

1:07:56.0

13

Anthony Minick

 

149

24

2 M 18-24

1:08:58.0

14

Dylan Carroll

 

150

24

3 M 18-24

1:08:59.0

15

Mary Payzant

 

44

22

1 Op

1:09:35.0

16

Steven Townes

 

193

33

3 M 30-34

1:09:44.0

17

Heather Peters

Apopka FLORIDA

26

28

2 Op

1:10:14.0

18

Louise Long

Orlando FL

18

49

3 Op

1:11:36.0

19

Malachi Hays

 

19

20

4 M 18-24

1:13:36.0

20

Michael Bardell

Lakeland FL

8

41

1 M 40-44

1:13:37.0

21

Belinda Mathson

Gainesville FL

22

34

1 F 30-34

1:15:33.0

22

Branden Sears

Seffner FL

29

25

1 M 25-29

1:20:38.0

23

Ronald Elkins

Valrico FLORIDA

14

23

5 M 18-24

1:20:39.0

24

Chris Swarthout

Fruitland Park FL

159

43

2 M 40-44

1:21:10.0

25

Christian Alvarez

 

45

29

2 M 25-29

1:21:25.0

26

Theodore Reeves

Tampa FLORIDA

27

30

4 M 30-34

1:21:30.0

27

Kyle Wilder

Winter Haven FLORIDA

42

34

5 M 30-34

1:21:35.0

28

Tomi-Lyn Swarthout

 

160

41

1 F 40-44

1:22:34.0

29

Antoine Marcel

Clover SC

151

37

2 M 35-39

1:22:35.0

30

Drew Davis

Chiefland FL

71

34

6 M 30-34

1:22:53.0

31

Cory Tomlinson

Newberry FLORIDA

72

37

3 M 35-39

1:22:54.0

32

Barbra-Sue Nelson

Lady Lake FLORIDA

152

42

2 F 40-44

1:23:07.0

33

Jeffrey Kaplan

 

137

43

3 M 40-44

1:23:51.0

34

Jesse Peterson

 

127

30

7 M 30-34

1:25:21.0

35

Andrew Clark

Port Jefferson NEW YORK

191

29

3 M 25-29

1:25:44.0

36

Allison Clark

Port Jefferson NEW YORK

190

29

1 F 25-29

1:25:44.0

37

Marguerite Torrenga

 

39

32

2 F 30-34

1:25:59.0

38

Terrance Manuel

 

34

26

4 M 25-29

1:26:27.0

39

Bryan Romero

Kathleen FLORIDA

28

26

5 M 25-29

1:28:55.0

40

Amber Andrews

Winter Haven FL

5

27

2 F 25-29

1:28:57.0

41

James Carl

Winter Garden FLORIDA

145

46

1 M 45-49

1:33:27.0

42

Brooke Malloy

Leesburg FL

20

22

1 F 18-24

1:35:48.0

43

Justin Sirmons

 

31

24

6 M 18-24

1:36:43.0

44

Alona Sirmons

Leesburg FL

30

42

3 F 40-44

1:36:43.0

45

Katie Malloy

 

32

18

2 F 18-24

1:36:48.0

46

Sandra Budowski

 

177

44

4 F 40-44

1:40:15.0

47

Jose Almanza

 

178

52

3 M 50-54

1:40:16.0

48

Tara Sutton

 

194

31

3 F 30-34

1:47:47.0

49

Corey Doctor

 

195

31

8 M 30-34

1:48:02.0

50

Andrea Witt

Inverness FL

162

35

1 F 35-39

1:48:09.0

51

Becky Lovett

Bushnell FL

148

50

1 F 50-54

1:48:10.0

52

Douglas Roberts

Lake Panasoffkee FLORIDA

155

41

4 M 40-44

1:48:12.0

53

Scott Reynolds

Inverness FL

154

41

5 M 40-44

1:48:13.0

54

Howard Reynolds

Ocala FLORIDA

153

54

4 M 50-54

1:48:14.0

55

Dmitry Roberts

 

156

17

2 M 0-17

1:48:15.0

56

Jacob Hulvey

Ocala FLORIDA

147

21

7 M 18-24

1:48:18.0

57

Cheryl Bosco

Belleview FL

9

33

4 F 30-34

1:48:51.0

58

Nita Dixon

 

192

47

1 F 45-49

1:49:51.0

59

Mark Lewis

 

163

58

3 M 55-59

1:49:53.0

60

Patricia Sanders

Jacksonville FL

157

43

5 F 40-44

1:51:03.0

61

Leanna Albertson

Clearwater FLORIDA

135

25

3 F 25-29

1:52:50.0

62

Nick Gomez

Clearwater FLORIDA

136

29

6 M 25-29

1:52:55.0

63

Daniel Navarro

Lady Lake FLORIDA

24

22

8 M 18-24

1:57:44.0

64

Jairy Villacreses

Lady Lake FLORIDA

41

22

3 F 18-24

1:57:45.0

65

Dean Torrenga

Orlando FL

37

58

4 M 55-59

2:06:38.0

66

Kimberly Verrill

Jacksonville FLORIDA

161

26

4 F 25-29

2:23:20.0

67

Jeremy Davis

Mayo FL

181

29

7 M 25-29

2:26:16.0

68

Kyle Mims

 

182

24

9 M 18-24

2:26:28.0

69

William Crenshaw

 

180

29

8 M 25-29

2:26:30.0

70

Jessica Bankhead

Ocala FL

7

42

6 F 40-44

2:48:01.0

71

Kailee Brown

Ocala FL

10

16

1 F 0-17

2:48:02.0

72

Christina Tweedy

Ocala FLORIDA

40

33

5 F 30-34

2:48:03.0

73

Scott Kinnaugh

Ocala FLORIDA

17

23

10 M 18-24

2:48:04.0

74

Todd Miller

Ocala FL

23

42

6 M 40-44

2:48:05.0

75

Amanda Snyder

Ocala FL

36

16

2 F 0-17

2:48:06.0

76

Jordan Cumbest

Brunswick GEORGIA

13

25

9 M 25-29

2:48:07.0

77

Unknown Runner

 

43

99

1 M 70-99

2:48:08.0

Overall Female Open Winners

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Mary Payzant

 

22

15

1:09:35.0

 

2

Heather Peters

Apopka FLORIDA

28

17

1:10:14.0

 

3

Louise Long

Orlando FL

49

18

1:11:36.0

 

 

Overall Male Open Winners

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Joshua Andrews

Winter Haven FLORIDA

27

1

55:15.0

 

2

Michael Jacob

Wintergarden FLORIDA

41

2

56:57.0

 

3

Michael O'Donnell

Gainesville FL

39

3

1:00:04.0

 

 

Women 17 & Under

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Kailee Brown

Ocala FL

16

71

2:48:02.0

 

2

Amanda Snyder

Ocala FL

16

75

2:48:06.0

 

 

Men 17 & Under

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Juan Tommas Torres Veleizan

 

17

4

1:01:01.0

 

2

Dmitry Roberts

 

17

55

1:48:15.0

 

 

Women 18 to 24

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Brooke Malloy

Leesburg FL

22

42

1:35:48.0

 

2

Katie Malloy

 

18

45

1:36:48.0

 

3

Jairy Villacreses

Lady Lake FLORIDA

22

64

1:57:45.0

 

 

Men 18 to 24

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Matthew Finney

 

23

10

1:06:38.0

 

2

Anthony Minick

 

24

13

1:08:58.0

 

3

Dylan Carroll

 

24

14

1:08:59.0

 

4

Malachi Hays

 

20

19

1:13:36.0

 

5

Ronald Elkins

Valrico FLORIDA

23

23

1:20:39.0

 

6

Justin Sirmons

 

24

43

1:36:43.0

 

7

Jacob Hulvey

Ocala FLORIDA

21

56

1:48:18.0

 

8

Daniel Navarro

Lady Lake FLORIDA

22

63

1:57:44.0

 

9

Kyle Mims

 

24

68

2:26:28.0

 

10

Scott Kinnaugh

Ocala FLORIDA

23

73

2:48:04.0

 

 

Women 25 to 29

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Allison Clark

Port Jefferson NEW YORK

29

36

1:25:44.0

 

2

Amber Andrews

Winter Haven FL

27

40

1:28:57.0

 

3

Leanna Albertson

Clearwater FLORIDA

25

61

1:52:50.0

 

4

Kimberly Verrill

Jacksonville FLORIDA

26

66

2:23:20.0

 

 

Men 25 to 29

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Branden Sears

Seffner FL

25

22

1:20:38.0

 

2

Christian Alvarez

 

29

25

1:21:25.0

 

3

Andrew Clark

Port Jefferson NEW YORK

29

35

1:25:44.0

 

4

Terrance Manuel

 

26

38

1:26:27.0

 

5

Bryan Romero

Kathleen FLORIDA

26

39

1:28:55.0

 

6

Nick Gomez

Clearwater FLORIDA

29

62

1:52:55.0

 

7

Jeremy Davis

Mayo FL

29

67

2:26:16.0

 

8

William Crenshaw

 

29

69

2:26:30.0

 

9

Jordan Cumbest

Brunswick GEORGIA

25

76

2:48:07.0

 

 

Women 30 to 34

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Belinda Mathson

Gainesville FL

34

21

1:15:33.0

 

2

Marguerite Torrenga

 

32

37

1:25:59.0

 

3

Tara Sutton

 

31

48

1:47:47.0

 

4

Cheryl Bosco

Belleview FL

33

57

1:48:51.0

 

5

Christina Tweedy

Ocala FLORIDA

33

72

2:48:03.0

 

 

Men 30 to 34

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Yandi Eirea

Hiealeah FL

30

5

1:01:08.0

 

2

David Smith

 

32

6

1:01:15.0

 

3

Steven Townes

 

33

16

1:09:44.0

 

4

Theodore Reeves

Tampa FLORIDA

30

26

1:21:30.0

 

5

Kyle Wilder

Winter Haven FLORIDA

34

27

1:21:35.0

 

6

Drew Davis

Chiefland FL

34

30

1:22:53.0

 

7

Jesse Peterson

 

30

34

1:25:21.0

 

8

Corey Doctor

 

31

49

1:48:02.0

 

 

Women 35 to 39

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Andrea Witt

Inverness FL

35

50

1:48:09.0

 

 

Men 35 to 39

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Baris Canyas

Orlando FL

35

7

1:02:07.0

 

2

Antoine Marcel

Clover SC

37

29

1:22:35.0

 

3

Cory Tomlinson

Newberry FLORIDA

37

31

1:22:54.0

 

 

Women 40 to 44

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Tomi-Lyn Swarthout

 

41

28

1:22:34.0

 

2

Barbra-Sue Nelson

Lady Lake FLORIDA

42

32

1:23:07.0

 

3

Alona Sirmons

Leesburg FL

42

44

1:36:43.0

 

4

Sandra Budowski

 

44

46

1:40:15.0

 

5

Patricia Sanders

Jacksonville FL

43

60

1:51:03.0

 

6

Jessica Bankhead

Ocala FL

42

70

2:48:01.0

 

 

Men 40 to 44

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Michael Bardell

Lakeland FL

41

20

1:13:37.0

 

2

Chris Swarthout

Fruitland Park FL

43

24

1:21:10.0

 

3

Jeffrey Kaplan

 

43

33

1:23:51.0

 

4

Douglas Roberts

Lake Panasoffkee FLORIDA

41

52

1:48:12.0

 

5

Scott Reynolds

Inverness FL

41

53

1:48:13.0

 

6

Todd Miller

Ocala FL

42

74

2:48:05.0

 

 

Women 45 to 49

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Nita Dixon

 

47

58

1:49:51.0

 

 

Men 45 to 49

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

James Carl

Winter Garden FLORIDA

46

41

1:33:27.0

 

 

Women 50 to 54

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Becky Lovett

Bushnell FL

50

51

1:48:10.0

 

 

Men 50 to 54

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Harold Simpson

 

51

9

1:05:15.0

 

2

Robert Sirmons

 

50

11

1:07:30.0

 

3

Jose Almanza

 

52

47

1:40:16.0

 

4

Howard Reynolds

Ocala FLORIDA

54

54

1:48:14.0

 

 

Men 55 to 59

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Josh Torrenga

Orlando FL

58

8

1:02:49.0

 

2

Roger Smith

Oviedo FLORIDA

55

12

1:07:56.0

 

3

Mark Lewis

 

58

59

1:49:53.0

 

4

Dean Torrenga

Orlando FL

58

65

2:06:38.0

 

 

Men 70 & Over

Place

Name

City

Age

Overall

Time

 

1

Unknown Runner

 

99

77

2:48:08.0