Connerton Challange 5k and 10k

Land O Lakes, FL

Nov. 7, 2015


Results by www.J7Sports.net

10K Run

RESULTS BY DIVISION

               CLASS  
  ID#  PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME

Open Men
    6     1    1 M30  Oscar De Armas, 37, Weeki Wachee, FL       45:35.5  

Open Women
   29     3    1 W30  Lisa Capra, 37, Tarpon Springs, FL         46:34.4  



Men 20 - 29
   41    18    1  Cameron Harris, 26, Land O Lakes, FL     1:06:55.8  

Men 30 - 39
   23     4    1  Brian Whitman, 35, Land O Lakes, FL        48:30.6  
    9     5    2  Karl Evans, 34, Land O Lakes, FL           49:45.9  
   24     9    3  Jonathan Wilcox, 34, Zephyrhills, FL       59:45.8  

Men 40 - 49
    8    13    1  Jeff Downey, 43, Land O Lakes, FL        1:02:30.9  

Men 50 - 59
   25     2    1  Charles Roose, 51, Wesley Chapel, FL       45:54.7  
   32    11    2  Mark Brooks, 58, Worcester, FL           1:01:00.7  
   30    12    3  Tom Exnicias, 58, New Orleans, FL        1:01:54.4  


Women 20 - 29
   31    16    1  Katherine Mitchell, 28, Land O Lakes, FL 1:06:19.8  
   20    17    2  Thia Pinciotti, 26, Lutz, FL             1:06:54.3  
   12    26    3  Laura Harrison, 28, Bushnell, FL         1:12:45.8  

Women 30 - 39
   17     6    1  Courtney Mills, 31, Land O' Lakes, FL      53:21.3  
   10    10    2  Rachel Foster, 35, Land O Lakes, FL      1:00:49.9  
    4    21    3  KerriAnne Childress, 33, Hudson, FL      1:08:06.5  
   11    22    4  Marie Garver, 34, Land O Lakes, FL       1:08:07.0  

Women 40 - 49
   18    14    1  Lory Minio, 44, Land O Lakes, FL         1:04:14.6  
   16    24    2  Lisa Malinowski, 42, Hudson, FL          1:10:49.6  

Women 50 - 59
    7     8    1  Brenda Della Penna, 55, Land O Lakes, FL   59:13.6  
   13    19    2  Lori Hornby, 53, Land O Lakes, FL        1:06:56.5  
    2    20    3  Jill Borroni, 53, Land O Lakes, FL       1:06:57.0  
    5    23    4  Christina Cunningham, 58, Land O Lakes, FL
                                                             1:10:47.8  
   15    25    5  Brenda Komara-Marks, 54, Dade City, DC   1:11:58.7  

Women 60 & Up
   26     7    1  Lee Ankrum, 61, Tampa, FL                  56:59.8  
   22    15    2  Edna Thomasblaine, 65, Land O Lakes, FL  1:04:43.5  


OPEN RESULTS

               CLASS  
  ID#  PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME


10K Run
    6     1      OpM  Oscar De Armas, 37, Weeki Wachee, FL       45:35.5  
   25     2    1 M50  Charles Roose, 51, Wesley Chapel, FL       45:54.7  
   29     3      OpW  Lisa Capra, 37*, Tarpon Springs, FL        46:34.4  
   23     4    1 M30  Brian Whitman, 35, Land O Lakes, FL        48:30.6  
    9     5    2 M30  Karl Evans, 34, Land O Lakes, FL           49:45.9  
   17     6    1 W30  Courtney Mills, 31*, Land O' Lakes, FL     53:21.3  
   26     7    1 W60  Lee Ankrum, 61*, Tampa, FL                 56:59.8  
    7     8    1 W50  Brenda Della Penna, 55*, Land O Lakes, FL  59:13.6  
   24     9    3 M30  Jonathan Wilcox, 34, Zephyrhills, FL       59:45.8  
   10    10    2 W30  Rachel Foster, 35*, Land O Lakes, FL     1:00:49.9  
   32    11    2 M50  Mark Brooks, 58, Worcester, FL           1:01:00.7  
   30    12    3 M50  Tom Exnicias, 58, New Orleans, FL        1:01:54.4  
    8    13    1 M40  Jeff Downey, 43, Land O Lakes, FL        1:02:30.9  
   18    14    1 W40  Lory Minio, 44*, Land O Lakes, FL        1:04:14.6  
   22    15    2 W60  Edna Thomasblaine, 65*, Land O Lakes, FL 1:04:43.5  
   31    16    1 W20  Katherine Mitchell, 28*, Land O Lakes,   1:06:19.8  
   20    17    2 W20  Thia Pinciotti, 26*, Lutz, FL            1:06:54.3  
   41    18    1 M20  Cameron Harris, 26, Land O Lakes, FL     1:06:55.8  
   13    19    2 W50  Lori Hornby, 53*, Land O Lakes, FL       1:06:56.5  
    2    20    3 W50  Jill Borroni, 53*, Land O Lakes, FL      1:06:57.0  
    4    21    3 W30  KerriAnne Childress, 33*, Hudson, FL     1:08:06.5  
   11    22    4 W30  Marie Garver, 34*, Land O Lakes, FL      1:08:07.0  
    5    23    4 W50  Christina Cunningham, 58*, Land O Lakes  1:10:47.8  
   16    24    2 W40  Lisa Malinowski, 42*, Hudson, FL         1:10:49.6  
   15    25    5 W50  Brenda Komara-Marks, 54*, Dade City, DC  1:11:58.7  
   12    26    3 W20  Laura Harrison, 28*, Bushnell, FL        1:12:45.8


1 finishers among Men 20 - 29
3 finishers among Men 30 - 39
1 finishers among Men 40 - 49
3 finishers among Men 50 - 59
3 finishers among Women 20 - 29
4 finishers among Women 30 - 39
2 finishers among Women 40 - 49
5 finishers among Women 50 - 59
2 finishers among Women 60 & Up
10 male finishers
16 female finishers
26 total finishers



5K RUN AND WALK

RESULTS BY DIVISION

               CLASS  
  ID#  PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME

Open Men
  112     1    1 M20  Tyler Mattera, 22, Land O Lakes, FL        19:07.8  

Open Women
   69     4    1 W30  Monica Laffler, 37, Land O Lakes, FL       23:18.2  


Men Under 20
  103     2    1  Jacob Keller, 15, New Port Richey, FL      19:09.0  
   81     3    2  Dylan Nolan, 10, Odessa, FL                19:09.8  
   92    53    3  Jonathan Wilcox II, 5, Zephyrhills, FL     55:03.2  
   94    56    4  Tai Ashford, 13, New Port Richey, FL       57:18.7  


Men 30 - 39
   84     8    1  Chris Richardson, 36, Weeki Wachee, FL     24:42.0  
   74     9    2  Brian Meyer, 35, Land O Lakes, FL          25:14.4  
   51    12    3  Felipe Aspillaga, 39, Land O Lakes, FL     26:42.6  
  111    16    4  Rick McConnell, 36, Land O Lakes, FL       28:15.9  
   72    19    5  John McKenzie, 30, Land O Lakes, FL        28:57.4  

Men 40 - 49
  104     6    1  Jeff Capra, 49, Tarpon Springs, FL         23:35.7  
  105    15    2  Matt High , 43, Land O Lakes, FL           27:52.6  
   83    21    3  Sanjay Puranik, 49, Tampa, FL              30:13.7  
   68    24    4  Brett Laffler, 40, Land O Lakes, FL        30:33.6  
   85    34    5  William Schermerhorn, 48, Land O Lakes, FL 37:31.4  

Men 50 - 59
  107     5    1  Joseph Amodre, 50, Spring Hill, FL         23:21.7  
   86    23    2  Terry Silberger, 58, Land O Lakes, FL      30:32.2  
   90    42    3  Steve Walker, 58, Land O Lakes, FL         45:04.0  
   95    47    4  Tave Close, 50, New Port Richey, FL        47:20.0  
   65    52    5  Darren Krauter, 52, Land O Lakes, FL       54:05.7  

Men 60 & Up
   58    10    1  Julius Costakis, 69, Land O Lakes, FL      25:14.9  
  102    43    2  Joe Ferrandino, 74, Land O Lakes, FL       45:36.3  
   87    46    3  Ralph Sitar, 66, Land O'Lakes, FL          46:19.7  



Women Under 20
   56    13    1  Caroline Corcoran, 12, Land O Lakes, FL    26:43.3  
   67    22    2  Allison Laffler, 8, Land O Lakes, FL       30:31.5  
   57    28    3  Kate Corcoran, 14, Land O Lakes, FL        31:47.6  
   77    44    4  Julia Militello, 7, Lutz, FL               45:43.7  
   76    49    5  Sophia Milanes, 9, Land O Lakes, FL        49:27.3  

Women 20 - 29
   80    14    1  Samantha Neilson, 28, Spring Hill, FL      27:04.6  
  109    26    2  Crystal Jumenez, 29                        31:02.8  
   79    36    3  Brittnee Mirt, 26, Land O Lakes, FL        40:01.8  
   63    48    4  Rachel Hunt, 27, Pinellas Park, FL         47:25.0  

Women 30 - 39
   64    11    1  Petra Justice, 33, Land O Lakes, FL        26:00.4  
   73    18    2  Katie McKenzie, 31, Land O Lakes, FL       28:52.4  
   53    27    3  Marti Bouchard, 33, Spring Hill, FL        31:45.0  
  101    31    4  Julie Smith, 37, San Antonio, FL           35:40.7  
   54    37    5  Rebecca Buzzeo, 33, Land O Lakes, FL       41:47.0  
   75    50    6  Katie Milanes, 37, Land O Lakes, FL        49:27.8  
   91    54    7  Julie Wilcox, 34, Zephyrhills, FL          55:03.6  

Women 40 - 49
   55    20    1  Anne Corcoran, 43, Land O Lakes, FL        29:09.6  
   70    29    2  Teresa Logan, 42, Clearwater, FL           33:13.3  
   71    33    3  Gabrielle Maddaloni, 46, Land O Lakes, FL  37:30.1  
   59    39    4  Gina Gajraj, 49, Tampa, FL                 41:51.4  
   93    41    5  Amber Ashford, 47, New Port Richey, FL     43:30.3  
   78    45    6  Victoria Militello, 43, Lutz, FL           45:44.5  

Women 50 - 59
  108     7    1  Roberta Vincent, 50, Zephyrhills, FL       24:36.2  
   82    25    2  Milagros Pacheco, 54, Land O Lakes, FL     30:44.6  
  113    30    3  Robin Perez, 55, Land O Lakes, FL          33:39.7  
   62    32    4  Angela Hillard, 54, Lutz, FL               37:11.9  
   61    38    5  Maureen Hegarty, 55, Tampa, FL             41:51.0  
   66    51    6  Patricia Krauter, 51, Land O Lakes, FL     54:04.2  

Women 60 & Up
   60    17    1  Denise Hayes, 61, New Milford, CT          28:42.4  
  106    35    2  Deborah Pittman, 61, Land O Lakes, FL      38:51.9  
   88    55    3  Evelyn Vila, 62, Land O' Lakes, FL         56:22.4  

OPEN RESULTS

               CLASS  
  ID#  PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME


5k Run and Walk
  112     1      OpM  Tyler Mattera, 22, Land O Lakes, FL        19:07.8  
  103     2    1 JrM  Jacob Keller, 15, New Port Richey, FL      19:09.0  
   81     3    2 JrM  Dylan Nolan, 10, Odessa, FL                19:09.8  
   69     4      OpW  Monica Laffler, 37*, Land O Lakes, FL      23:18.2  
  107     5    1 M50  Joseph Amodre, 50, Spring Hill, FL         23:21.7  
  104     6    1 M40  Jeff Capra, 49, Tarpon Springs, FL         23:35.7  
  108     7    1 W50  Roberta Vincent, 50*, Zephyrhills, FL      24:36.2  
   84     8    1 M30  Chris Richardson, 36, Weeki Wachee, FL     24:42.0  
   74     9    2 M30  Brian Meyer, 35, Land O Lakes, FL          25:14.4  
   58    10    1 M60  Julius Costakis, 69, Land O Lakes, FL      25:14.9  
   64    11    1 W30  Petra Justice, 33*, Land O Lakes, FL       26:00.4  
   51    12    3 M30  Felipe Aspillaga, 39, Land O Lakes, FL     26:42.6  
   56    13    1 JrW  Caroline Corcoran, 12*, Land O Lakes, FL   26:43.3  
   80    14    1 W20  Samantha Neilson, 28*, Spring Hill, FL     27:04.6  
  105    15    2 M40  Matt High , 43, Land O Lakes, FL           27:52.6  
  111    16    4 M30  Rick McConnell, 36, Land O Lakes, FL       28:15.9  
   60    17    1 W60  Denise Hayes, 61*, New Milford, CT         28:42.4  
   73    18    2 W30  Katie McKenzie, 31*, Land O Lakes, FL      28:52.4  
   72    19    5 M30  John McKenzie, 30, Land O Lakes, FL        28:57.4  
   55    20    1 W40  Anne Corcoran, 43*, Land O Lakes, FL       29:09.6  
   83    21    3 M40  Sanjay Puranik, 49, Tampa, FL              30:13.7  
   67    22    2 JrW  Allison Laffler, 8*, Land O Lakes, FL      30:31.5  
   86    23    2 M50  Terry Silberger, 58, Land O Lakes, FL      30:32.2  
   68    24    4 M40  Brett Laffler, 40, Land O Lakes, FL        30:33.6  
   82    25    2 W50  Milagros Pacheco, 54*, Land O Lakes, FL    30:44.6  
  109    26    2 W20  Crystal Jumenez, 29*                       31:02.8  
   53    27    3 W30  Marti Bouchard, 33*, Spring Hill, FL       31:45.0  
   57    28    3 JrW  Kate Corcoran, 14*, Land O Lakes, FL       31:47.6  
   70    29    2 W40  Teresa Logan, 42*, Clearwater, FL          33:13.3  
  113    30    3 W50  Robin Perez, 55*, Land O Lakes, FL         33:39.7  
  101    31    4 W30  Julie Smith, 37*, San Antonio, FL          35:40.7  
   62    32    4 W50  Angela Hillard, 54*, Lutz, FL              37:11.9  
   71    33    3 W40  Gabrielle Maddaloni, 46*, Land O Lakes, FL 37:30.1  
   85    34    5 M40  William Schermerhorn, 48, Land O Lakes, FL 37:31.4  
  106    35    2 W60  Deborah Pittman, 61*, Land O Lakes, FL     38:51.9  
   79    36    3 W20  Brittnee Mirt, 26*, Land O Lakes, FL       40:01.8  
   54    37    5 W30  Rebecca Buzzeo, 33*, Land O Lakes, FL      41:47.0  
   61    38    5 W50  Maureen Hegarty, 55*, Tampa, FL            41:51.0  
   59    39    4 W40  Gina Gajraj, 49*, Tampa, FL                41:51.4  
  110    40       #110                                       41:58.6  
   93    41    5 W40  Amber Ashford, 47*, New Port Richey, FL    43:30.3  
   90    42    3 M50  Steve Walker, 58, Land O Lakes, FL         45:04.0  
  102    43    2 M60  Joe Ferrandino, 74, Land O Lakes, FL       45:36.3  
   77    44    4 JrW  Julia Militello, 7*, Lutz, FL              45:43.7  
   78    45    6 W40  Victoria Militello, 43*, Lutz, FL          45:44.5  
   87    46    3 M60  Ralph Sitar, 66, Land O'Lakes, FL          46:19.7  
   95    47    4 M50  Tave Close, 50, New Port Richey, FL        47:20.0  
   63    48    4 W20  Rachel Hunt, 27*, Pinellas Park, FL        47:25.0  
   76    49    5 JrW  Sophia Milanes, 9*, Land O Lakes, FL       49:27.3  
   75    50    6 W30  Katie Milanes, 37*, Land O Lakes, FL       49:27.8  
   66    51    6 W50  Patricia Krauter, 51*, Land O Lakes, FL    54:04.2  
   65    52    5 M50  Darren Krauter, 52, Land O Lakes, FL       54:05.7  
   92    53    3 JrM  Jonathan Wilcox II, 5, Zephyrhills, FL     55:03.2  
   91    54    7 W30  Julie Wilcox, 34*, Zephyrhills, FL         55:03.6  
   88    55    3 W60  Evelyn Vila, 62*, Land O' Lakes, FL        56:22.4  
   94    56    4 JrM  Tai Ashford, 13, New Port Richey, FL       57:18.7  



4 finishers among Men Under 20
5 finishers among Men 30 - 39
5 finishers among Men 40 - 49
5 finishers among Men 50 - 59
3 finishers among Men 60 & Up
5 finishers among Women Under 20
4 finishers among Women 20 - 29
7 finishers among Women 30 - 39
6 finishers among Women 40 - 49
6 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Women 60 & Up

25 male finishers
31 female finishers
56 total finishers